Ejlat

Izraelczyk.plMonika

Izrael to nie tylko cel pielgrzymek i wycieczek trasami prowadzącymi od jednego zabytku do drugiego. To także idealne miejsce na wypoczynek na plaży. Najbardziej znanym i popularnym kurortem jest Ejlat. To wyjątkowe miasto położone jest w południowej części pustyni Negev nad Morzem Czerwonym. Izraelczycy mówią o nim „Kraina wiecznego słońca”. Panujący tu leniwy nastrój wyluzowania wynika w dużej części z poczucia oddalenia od gęsto zamieszkanych rejonów Izraela. W Ejlacie prawie przez cały rok chodzi się w szortach i T-shirtach. Inaczej niż w Tel-Avivie, plaże są tutaj kamieniste i zwykle ocienione daktylowymi palmami. Mnóstwo ludzi przyjeżdża tu nurkować. Atrakcją Ejlatu są rafy koralowe.  Można tu również pływać z delfinami. W słynnej Rafie Delfinów, na powierzchni 10 000 metrów kwadratowych i głębokości do 18 metrów żyje stado delfinów i lwów morskich.

Wydaje się, że najważniejszym zadaniem Ejlatu jest zaspokajanie życzeń nawet najbardziej wybrednych turystów. Można tu jeździć na nartach wodnych, żeglować, wyruszyć jeepem na pobliską pustynię, udać się na wycieczkę miniaturową żółtą łodzią podwodną. Wzdłuż plaży biegnie promenada z niezliczonymi restauracjami. W Ejlacie jest mnóstwo klubów nocnych i dyskotek, wierna replika miasteczka z amerykańskiego Dzikiego Zachodu i pierwsze na świecie podwodne obserwatorium, w którym na pięciu metrach pod poziomem morza obserwuje się życie rafy koralowej.

Nad miastem i hotelami wzdłuż Zatoki Ejlackiej piętrzą się góry, przybierające zawsze w zachodzącym słońcu niezwykle intensywny różowy kolor. Ze szczytów spoglądać można na Pustynię Negew, na Jordanię, Egipt i Arabię Saudyjską.