Haifa

Izraelczyk.pl
Monika

Haifa – dziś tętniący życiem wielki izraelski port – to również gwarne miasto, w którym Żydzi i Arabowie żyją we względnej harmonii. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest sanktuarium bahajów, zwieńczone efektowną kopułą i otoczone przepięknym ogrodem. Współczesna Haifa jest także trzecim co do wielkości miastem Izraela i jednym z czołowych ośrodków naukowo-przemysłowych zajmujących się najnowocześniejszymi technologiami. Z pierwotnej lokalizacji na wąskim pasie wybrzeża między Morzem Śródziemnym a masywem góry Karmel, Haifa rozrosła się przeogromnie. Miasto, które z czasem opanowało łagodne zbocze Karmelu, obecnie zajmuje trzy poziomy.

Najniżej leży stara dzielnica portowa. Drugi poziom, u podnóża góry, to Hadar HaKarmel, gdzie ulokowała się większość sklepów, firm i urzędów; jest to też dzielnica mieszkaniowa. Nowsze dzielnice, połączone siecią doskonałych dróg, ciągną się wyżej, aż po szczyt góry. Wierzchołek zajmuje Ha-Karmel z ekskluzywnymi hotelami i najatrakcyjniejszymi domami w mieście.

Podziwiając wspaniałe widoki zatoki i lazurowego morza, łatwo zrozumieć, dlaczego najzamożniejsi decydują się mieszkać właśnie tutaj.

Z kolei po północnej stronie miasta, wśród bloków mieszkalnych, wznoszą się kominy fabryk. Haifa liczy ok. 300 tys. mieszkańców, a w całej konurbacji żyje pół miliona ludzi.

Adres:

www.haifa.muni.il