Izrael XXI wieku

Izraelczyk.plMonika

■ Holocaust był głównym czynnikiem sprawczym utworzenia państwa Izrael. Zagładę Żydów podczas II wojny światowej upamiętnia Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Obiekt składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holocaustu, Izby Pamięci, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki. W całym Yad Vashem posadzone są drzewka upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – osoby, które ratowały Żydów w czasie Holocaustu.

Dla Polaków jest to szczególne miejsce. Muzeum jest pamięcią o ludziach, którzy w większości zamieszkiwali i tworzyli przedwojenną Polskę, a także bolesnym wspomnieniem najczarniejszego okresu jej historii.

■ Współczesny Izrael to również ślady kolejnych etapów tworzenia się państwa. Na przykład nieco ponad 100-letni Tel Awiw. Warto pospacerować po szerokich bulwarach centrum, ocienionych podwójnym szpalerem eukaliptusów. Między nimi kryją się wąskie, ciche uliczki zabudowane willami. Ta cześć Tel Awiwu jest największym skansenem popularnego w okresie międzywojennym stylu bauhaus. Uciekający przed nazistami „niemieccy” architekci wybudowali tu ponad 4000 budynków, zwykle 2-4-kondygnacyjnych, o płaskich dachach i asymetrycznej bryle. Z uwagi na biały kolor ich elewacji, zyskały miano Białego Miasta.

Tel Awiw to jedno z niewielu miast na świecie, które stanowi „żywe” muzeum jednolitej idei urbanistyczno-architektonicznej. Białe Miasto (The White City) w Tel Awiwie wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 r. Podobne perły XX-wiecznej architektury znajdziemy w pobliskim Jaffo, a także w jerozolimskiej dzielnicy zwanej Niemiecką Kolonią i w obrębie HaCarmel w Hajfie.

Adresy:

■ Yad Vashem – otwarte od niedzieli do piątku. Wstęp wolny. Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem w niedziele i środy o godz. 10:00

tel. +972/ 64 43400

www.yadvashem.org

■ The White City – w Bauhaus Center można zamówić wycieczkę śladami międzywojennych architektów.

Dizengof St., tel. +972/ 35 220249

www.bauhaus-center.com