Malarze i rzeźbiarze

Izraelczyk.plMonika

Jakość izraelskiej sztuki jest wypadkową dwóch czynników: klasycznych tradycji europejskich, które przywieźli tu ze sobą malarze i nauczyciele akademiccy, oraz szczególnych właściwości tutejszego światła i naturalnych cech krajobrazu. Izraelskie sztuki plastyczne, zdradzające wyraźnie odrębny charakter, rozwinęły się w stosunkowo krótkim czasie po założeniu w Jerozolimie Szkoły Sztuk Pięknych Becalel (1906). Izraelscy artyści eksperymentowali ze wszystkimi prądami i kierunkami we współczesnej sztuce, od ekspresjonizmu do kubizmu, od rosyjskiego socrealizmu po sztukę ziemi i performance. Niektórym z nich udało się zdobyć rozgłos poza granicami kraju. Zagraniczne sukcesy mają też na koncie izraelscy rzeźbiarze, których prace można oglądać w całym Izraelu.

W całym kraju działają liczne muzea i galerie. Najważniejsze z nich skupiają się w centrum Tel Awiwu oraz w starym Jaffo. Inne znaleźć można w Jerozolimie, w Ein Hod (kolonii artystycznej na południe od Haify) i w galilejskim Safed, gdzie mieszka szczególnie wielu artystów.

W Muzeum Tel Awiwu, oprócz rozmaitych wystaw czasowych, znajduje się również duża i reprezentatywna ekspozycja stała, poświęcona izraelskiej sztuce współczesnej. Muzeum Izraela w Jerozolimie posiada imponujące zbiory sztuki klasycznej, malarstwa impresjonistycznego i współczesnej sztuki zagranicznej, ogromną kolekcję znalezisk archeologicznych, judaików oraz sztuki i etnografii żydowskiej, a także bogatą ekspozycję współczesnego malarstwa i rzeźby.