Mamelucy i krzyżowcy

Izraelczyk.plMonika

W głębokim średniowieczu tłumy rycerzy ciągnęły do Ziemi Świętej, by ocalić ją przed niewiernymi. „Bóg tak chce”, przekonywał papież Urban II, dając błogosławieństwo do walki z muzułmanami, którzy wcześniej przejęli zbrojnie panowanie nad tę ziemią od bizantyjczyków.

Symbolem czasów, w których tysiące ginęły z imieniem Boga na ustach, jest dziś twierdza Akko. Miasto jest jednym najstarszych portów morskich na świecie. Około 333 roku p.n.e. przebywał tu Aleksander Wielki. 300 lat później przyjechał Juliusz Cezar. W XIII w. Akko mianowano stolicą Królestwa Jerozolimskiego. Wówczas mieszkał tu Franciszek z Asyżu i został założony Zakon Krzyżaków. Sto lat później twierdza padła pod naporem wojsk mameluków – silnej dynastii wywodzącej się z egipskich niewolników.

Do dziś Akko stanowi świadectwo wojskowego geniuszu kolejnych jej włodarzy. Koniecznie trzeba odwiedzić przylegające do cytadeli podziemne miasto krzyżowców – z jego niekończącymi się korytarzami przypominającymi katakumby oraz wzniosłymi salami rycerskimi, które wciąż nie zostały w całości odkopane.

Akko to także wybudowane już przez szejków w XVIII w. potężne fortyfikacje, wieże i bastiony obronne, których piaskowe mury bezpośrednio schodzą do lazurowej wody Morza Śródziemnego.

Obecnie miasto jest również popularnym miejscem wypoczynku. Z okien odrestaurowanych XVIII-wiecznych domów można podziwiać piękno tego miasta, w którym kiedyś ścierały się militarnie dwie wielkie religie.