Morze pełne soli

Izraelczyk.plMonika

Zarówno położenie Morza Martwego, jak i jego zasolenie daleko odbiegają od naszego wyobrażenia o tym, czym jest morze. Ten niezwykły akwen znajduje się w największej depresji świata. Jest on, tak naprawdę, bezodpływowym jeziorem, położonym 400 metrów poniżej poziomu morza. Nie bez powodu zostało nazwane martwym. Nie ma w nim bowiem fauny ani flory morskiej. Spowodowane jest to ogromnym zasoleniem wody, które na powierzchni wynosi ok. 22%, a na głębokości 50m – 35%. To nie lada gratka dla tych, którzy nie potrafią pływać. Przy takim zasoleniu trudno jest się utopić. Woda gęsta od soli pozwala swobodnie utrzymać się na powierzchni.

Morze Martwe nie jest duże. Ma zaledwie 76 km długości i maksymalnie 16 km szerokości. Jego głębokość osiąga 400 m na północy i zaledwie 10 m w części południowej. Przez środek morza przechodzi granica Izraela z Jordanią.

Przyjeżdżają tu ludzie z problemami skórnymi i reumatoidalnymi, by skorzystać z dobrodziejstwa leczniczych minerałów znajdujących się w wodzie. W miejscowości Ein Bokek zażywają solnych kąpieli, a w pobliskim Ein Gedi – siarkowych. W położonej obok oazie o tej samej nazwie Ein Gedi turyści mogą rozkoszować się pięknem bujnej przyrody. Nazwa Ein Gedi oznacza „źródło koźlęcia”. Owo źródło było niegdyś miejscem ucieczki dla biblijnego Dawida uciekającego przed Saulem. Teren ten został objęty ochroną państwa i dziś znany jest jako Rezerwat Przyrody Ein Gedi. Żyją tu kozice i nieduże góralki, a nawet dzikie pantery.